Sumba

Wyspa Sumba zwana dawniej Wyspą Sandałową  jest wyspą położoną na Oceanie Indyjskim, w Indonezji. Jest ona częścią archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Na południowy zachód od Sumby znajduje się inna popularna turystycznie wyspa Indonezji, Flores.Podstawowe informacje

Sumba jest wyspą o charakterze górzystym, z najwyższym szczytem o wysokości 1220 m n.p.m. Ma ona powierzchnię 11 152 km kw. Wyspę porastają lasy tropikalne, między innymi z drzewem sandałowym, skąd też pochodzi wcześniejsza nazwa wyspy. Duża część Sumby zajęta jest również przez sawanny. Na wyspie uprawia się przede wszystkim palmę kokosową ryż, kawę, kukurydzę, tytoń, różne drzewa owocowe.

Stolica Sumby

Stolicą Sumby jest miasto o nazwie Wingapu. Jest to również największe miasto na wyspie, zlokalizowane na jej północnym wybrzeżu, w prowincji Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie. Miasto to zamieszkiwane jest przez ok. 11 000 mieszkańców. Waingapu jest ośrodkiem turystycznym, znajdują się tu między innymi port lotniczy oraz port promowy, ładna plaża i hotele. Atrakcją turystyczną jest nie tyle samo miasto, co znajdujące się w niedużej odległości od niego fantastyczne tradycyjne wioski takie jak między innymi Prailiu oraz Kawangu.  

Tradycyjne wioski w pobliżu Wingapu

Wioska Prailiu

Sumba słynie z tego, iż znajdują się na niej liczne bardzo tradycyjne wioski, które są niebywałą atrakcją dla turystów. Jedną z takich właśnie wiosek jest Prailiu. Warto zwrócić uwagę na jej niezwykłą tradycyjną architekturę. Domy są tutaj charakterystyczne, bardzo wysokie z ciekawymi dachami. Jeszcze jedną atrakcją w wiosce jest cmentarz, na którym można znaleźć grobowce megalityczne.

Wioska Prailiang
To także tradycyjna  i bardzo mała wioska znajdująca się niedaleko stolicy. Znajduje się tutaj zaledwie 10 tradycyjnych domostw oraz wiele kamiennych nagrobków.

Tradycyjne wioski w pobliżu Melolo

Wiele tradycyjnych wiosek znajduje się również w pobliżu miasta Melolo (na wschód od stolicy). Do najbardziej znanych wiosek należą Pau, Rende, Praiyawang oraz Umbara. Posiadają one charakterystyczną dla tego regionu architekturę, można w nich także obejrzeć liczne kamienne grobowce, które są wyjątkowo bogato zdobione. Ponadto cechą charakterystyczną tej okolicy są słynne warsztaty wyrobu tkaniny Ikat. 

Plaże Sumby

Na Sumbie można odnaleźć naprawdę ładne plaże. Na wschodnim krańcu wyspy, niedaleko wioski Kaliuda, znajdują się szczególnie dwie piękne plaże, na których można spotkać palmy kokosowe, woda w tym zakątku jest turkusowa. Kawałek dalej znajduje się jedna z piękniejszych plaż na wyspie, plaża Kalala. Jest ona wyjątkowo ceniona przez miłośników surfingu, ponieważ właśnie w tutaj panują świetne warunki do uprawiania sportów wodnych.
Godna uwagi jest plaża w pobliżu wioski Tarimbang. W dość dużej prawie że bezludnej zatoce leży piękny, biały piasek, warunki do uprawiania sportów wodnych także są tutaj nie najgorsze. W wiosce, jak i na samej plaży w małych domkach można zapewnić sobie nocleg.