Góry Barisan

Indonezja słynie z tego, że położona jest malowniczo aż na przeszło 17 tys. wysp. Do zdecydowanie największych i najbardziej rozpoznawalnych pod względem turystycznym należą Jawa, Sumatra, Borneo (a dokładniej rzecz ujmując Kalimantan czyli indonezyjska część wyspy). Mniejsze znane i cenione wyspy to między innymi słynna Bali, Flores, Sumba, Sumbawa, Lombok, wchodzące w skład Małych Wysp Sundajskich.

Charakterystyczną cechą znacznej części indonezyjskich wysp jest to, iż ich tereny są górzyste i wyżynne. Jedynie strefy nadbrzeżne cechują się terenami o charakterze nizinnym. A skoro tak jest, warto zatem nieco odpowiedzieć o górach Indonezji, a konkretnie o górach Barisan.



Gdzie leżą góry Barisan?

Góry Barisan zlokalizowane są na indonezyjskiej wyspie Sumatrze i rozciągają się wzdłuż zachodniego wybrzeża na całej jej długości. Góry te stworzone są głównie z granitów, wapieni oraz paleozoicznych łupków krystalicznych, czyli skał metamorficznych, powstających ze skał osadowych i magmowych. Pasmo to usłane jest licznymi wulkanami. Część z nich jest już nieaktywna, są to tak zwane wulkany wygasłe. Wiele z nich to wciąż czynne wulkany, które nie dają o sobie zapomnieć, bowiem są bardzo aktywne. Pasmo to przecinają doliny rzek, jest ono  porośnięte malowniczymi lasami deszczowymi.

Wulkaniczne szczyty

Szczyty w górach Barisan to przede wszystkim wulkany i to osiągające imponujące wysokości. Najwyższym szczytem w paśmie i jednocześnie najwyższym szczytem Sumatry jest wulkan Kerinci (jest to także najwyższy wulkan Indonezji). Ten czynny wulkan wznosi się na wysokość 3805 m n.p.m. Jest to popularny szczyt trekkingowy, który położony jest na terenie Parku Narodowego Kerinci Seblat. Na szczyt można dostać się w dwa dni (jeden nocleg po drodze w base campie). Po raz ostatni erupcja tego wulkanu nastąpiła w roku 2004.

Innym ciekawym wulkanem jest Marapi (nie mylić z wulkanem Merapi na Jawie). Nieco niższy, bo osiągający wysokość 2891 m n.p.m. To także jest popularny szczyt trekkingowy, który jednak można zdobyć znacznie szybciej, bo sprawna osoba już po średnio pięciu godzinach wędrówki z wioski Kota Baru będzie mogła oglądać malownicze widoki ze szczytu. Jest tylko jeden „mały” problem. Otóż, Marapi jest najbardziej aktywnym wulkanem Sumatry! Chcąc zdobywać tak fascynujące, ale jednocześnie niebezpieczne zakątki, zawsze należy uprzednio sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja, czy można bezpiecznie wyjść na szlak.

Inne popularne szczyty w górach Barisan to Leuser o wysokości 3381 m n.p.m., wulkan Dempo z siedmioma kraterami wznoszący się na wysokość 3159 m n.p.m., Telakmau o wysokości 2912 m n.p.m. (od chwili rozpoczęcia pomiarów nie odnotowano żadnej erupcji, na pewno jednak był aktywny w epoce holocenu. Warto zwrócić uwagę na wygasły wulkan Singgalang o wysokości 2877 m n.p.m., Talang wznoszący się na wysokość 2597 m n.p.m., którego erupcja miała miejsce po raz ostatni w roku 2005.