Halmahera

Halmahera jest malowniczą indonezyjską wyspą należącą do archipelagu Moluki. Warto wiedzieć, iż jest to największa wyspa wchodząca w skład tegoż archipelagu. Wyspa oblewana jest przez takie morza jak Seram, Moluckie, Halmahera i przez Ocean Spokojny. Halmahera otoczona jest licznymi mniejszymi wyspami i wysepkami.Charakterystyka wyspy


Jej powierzchnia liczy wedle różnych źródeł od prawie 18 tys. do nieco ponad 18 tys. km kw. Linia brzegowa wyspy jest doskonale rozwinięta. Znajdują się tam trzy duże zatoki jak Weda, Buli oraz Kao, a także całe mnóstwo mniejszych. Teren wyspy jest górzysty z największym szczytem Gamkunoro wznoszącym się na wysokość 1635 m n.p.m., tereny nizinne znajdują się tylko na wybrzeżach. Choć wyspę porastają głównie lasy równikowe, można spotkać tutaj także drzewa iglaste. Halmahera cechuje się klimatem równikowym wilgotnym.
Głównymi miastami na wyspie są Sofifi oraz Jailolo. Wyspę zamieszkują w przeważającej większości Malajowie oraz Papuasi. Mieszkańcy zajmują się uprawą kauczukowca, sagowca, kawowca, palmy kokosowej, kukurydzy oraz ryżu. Ponadto prowadzi się wydobycie rud niklu, kobaltu oraz złota. Część mieszkańców trudni się rybołówstwem, niemałą rolę odgrywa również turystyka.

Atrakcje Halmahery i okolicy

Jeśli chodzi o turystykę, wyspa jest znana przede wszystkich z przepięknych plaż, które z całą pewnością zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Nie każdy jednak planuje spędzić urlop wylegując się na plaży i podziwiając nadmorski krajobraz. Dla miłośników nieco bardziej aktywnych form wypoczynku także coś się znajdzie! Na przykład wycieczki lasami deszczowymi, w bardziej górskim klimacie, których celem jest zdobycie licznych na tej wyspie wulkanów, ze szczytu których można podziwiać fascynujące widoki.
Jak już zostało wspomniane, Halmahera otoczona jest całym mnóstwem mniejszych wysp. Szczególnie duże wrażenie robią wyspy bezludne, na których można podziwiać piękno i bogactwo przyrody w pełnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście, równie fascynujące mogą być wyspy zamieszkałe przez ludzi i tak właśnie jest między innymi z pobliskimi Ternate oraz Tidore. Co takiego warto tam zobaczyć?


WyspaTernate                                                                                                                                                                                                                                                                 
Ternate to jedna z malowniczych wulkanicznych wysp znajdujących się o przysłowiowy „rzut beretem” od wyspy Halmahera. Na wyspie tej warto spędzić czas aktywnie wybierając się na wędrówkę na wulkan Gamalama wznoszący się na wysokość 1715 m n.p.m., warto także obejrzeć z bliska pałac Sułtana. Ponadto wyspa oferuje ciekawe plaże, na których piasek jest czarny...

Wyspa Tidore

Tidore znajdująca się tuż obok wyżej opisanych znana jest między innymi z ładnych plaż. Warto także zaplanować trekking na wulkan Kiematubu, ze szczytu którego można podziwiać nie tylko wyspę w całej okazałości, ale również kilka innych wysp. Ciekawym zabytkiem jest znajdujący się na wyspie XVII-wieczny fort hiszpański.