Strona główna > Indonezja > Parki Narodowe Indonezji

Parki Narodowe Indonezji

Indonezja posiada fascynującą i zróżnicowaną kulturę, którą tworzą setki rozmaitych grup etnicznych. I choć sprawia to, że kraj jest wyjątkowy, nie zapominajmy o ogromnym i równie ważnym bogactwie przyrodniczym archipelagu. Różnorodność biologiczna jest tu równie imponująca, jak zróżnicowanie kulturowe. Przedstawiamy, krótki przewodnik po niezwykłych pod względem przyrodniczym miejscach Indonezji.

Park Narodowy Tanjung Puting
Znajduje się w samym sercu dzikiego Borneo. Obszar ten otoczony jest bujną, tropikalną dżunglą, co czyni go idealnym, naturalnym siedliskiem dla dzikich gatunków, w tym cudownych orangutanów, nosaczy czy makaków. Park obejmuje 416 hektarów lasu, bagien i plaż, z których wiele ma inny ekosystem dzikich zwierząt. Turyści mogą również zgłosić się do parku, aby wesprzeć działania związane z ochroną orangutanów.

Park Narodowy Baluran
Ten park narodowy jest często określany mianem "małej Afryki w Indonezji" i nie bez powodu. W porównaniu z innymi parkami narodowymi, które są zdominowane przez bujne lasy tropikalne, to miejsce charakteryzuje się suchym klimatem, który tworzy idealne warunki dla roślin, ptaków i ssaków. Obszar obejmuje rozległe tereny górskie i sawanny, gdzie występują zagrożone ssaki, takie jak banteng azjatycki czy lutung. W okolicy znajdują się również setki zagrożonych roślin i ptaków endemicznych. W samym centrum Parku wznosi się wygasły już wulkan Mount Baluran. Turyści mogą zapisać się na zorganizowaną wycieczkę w stylu safari, aby zapewnić sobie wygodniejsze i bezpieczniejsze zwiedzanie Baluran.

Park Narodowy Kerinci Seblat
Ten niezwykle rozległy park narodowy obejmuje cztery prowincje na Sumatrze, o różnorodnych krajobrazach. Na terenie parku znajduje się drugi najwyższy w Indonezji szczyt wulkaniczny, góra Kerinci. Zróżnicowanie terenu sprawia, że park narodowy jest doskonałą siedzibą dla mieszanki rozmaitych stworzeń, w tym chronionych gatunków tygrysów, nosorożców i ptaków. Poza królestwem zwierząt, w okolicy znajduje się ponad 4 000 gatunków flory. To tutaj można zobaczyć największy kwiat na świecie, czyli żarłoczną Rafflesię arnoldi. Jej nazwa brzmi poetycko, ale nie dajmy się zwieść pozorom. Zapach Rafflesii może przyprawić nas o mdłości. Kwiat pachnie, bowiem jak zgniłe mięso.

Park Narodowy Komodo
Chociaż nazwa pochodzi od niezwykłego gatunku gigantycznej jaszczurki, czyli słynnego smoka z Komodo, ten park narodowy jest domem dla znacznie większej liczby rozmaitych gatunków zwierząt. Tutaj "ostatni dinozaur na ziemi" dzieli teren z jeleniami, żółwiami i szerokim spektrum ptactwa. Poniżej poziomu morza aktywność dzikich zwierząt w parku staje się jeszcze większa. Podwodny świat parku tworzy ponad tysiąc gatunków tropikalnych ryb, koralowców i gąbek. Całe to przyrodnicze bogactwo jest skupione na trzech dużych wyspach i wielu mniejszych wysepkach, z których każda ma wspaniałe widoki na plaże, dżungle i wzgórza.

Park Narodowy Way Kambas
Jako jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Indonezji, ten park narodowy jest siedliskiem wielu rzadkich gatunków, które przez wiele lat były zagrożone, w tym słoni sumatrzańskich. Chociaż jest on powszechnie znany właśnie ze słoni, obszar ten jest również często odwiedzany przez miejscowych obserwatorów ptaków. Turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po lesie lub spływ kanoe rzeką Way Kanan.