Strona główna > Góry Indonezji > Szczyty Indonezji – wulkany!

Szczyty Indonezji – wulkany!

Indonezja to kraj tak atrakcyjny pod względem turystycznym, iż niemal nie da się tego opisać słowami, bowiem nie da się słowami opisać piękna Indonezji, jej niesamowitej różnorodności zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym, religijnym. Indonezja to kraj fascynujący, który przyciąga niczym magnes. Dzieje się tak między innymi dzięki wulkanom znajdującym się na licznych wyspach.

Ognisty Pierścień Pacyfiku

Indonezja położona jest w tak zwanym Ognistym Pierścieniu Pacyfiku otaczającym Ocean Spokojny. Można również spotkać się z nazwą taką jak pacyficzny pierścień ognia. Jest on strefą częstego występowania zarówno erupcji wulkanicznych jak również trzęsień ziemi.  Swoim zasięgiem „pierścień” ów obejmuje prawie że ciągły pas rowów oceanicznych, jak też wulkanicznych łańcuchów górskich. Ciekawostką jest, iż właśnie w tym obszarze świata znajduje się blisko 90 proc. wszystkich czynnych wulkanów i właśnie tutaj występuje nieco ponad 80 proc. wszystkich większych trzęsień ziemi.

Wulkany Indonezji

Indonezja jest krajem wyspiarskim, który rozłożony jest na przeszło 17 000 wysp. Wyspy Indonezji są w większości górzyste, a obszary nizinne można spotkać głównie w strefach nadbrzeżnych. Owe szczyty z kolei to przede wszystkim wulkany, których w Indonezji jest ponad 160. Bardzo wiele z nich, bo 77 to wulkany aktywne. Warto w tym miejscu nieco opowiedzieć o najbardziej popularnych wulkanach Indonezji.

Sumatra

Na Sumatrze znajdują się między innymi takie jak Kerinci, Marapi, Leuser, Telakmau, Dempo, Singgalang, Talang, Tujuh, Junyit. Do najbardziej rozpoznawalnych należy bez wątpienia zaliczyćwspomniany wulkan Kerinci, bowiem to właśnie ten wulkan wznoszący się na wysokość 3805 m n.p.m. jest najwyższym szczytem wyspy i najwyższym wulkanem w kraju. Ostatnia erupcja Kerinci miała miejsce w roku 2004. Wulkan otoczony jest malowniczym Parkiem Narodowym Kerinci Seblat. Szczyt ten jest bardzo lubianym szczytem trekkingowym. Wędrówka zajmuje co prawda dwa dni, bo trzeba przewidzieć nocleg w base campie (3040 m n.p.m.), ale generalnie podejście nie jest skomplikowane pod względem technicznym.

Jawa

Jawa „oferuje” wyjątkowo atrakcyjne i ogromnie popularne pod względem turystycznym wulkany, wśród których koniecznie trzeba wymienić Merapi, Semeru i Bromo. Pierwszy z nich, Merapi jest najbardziej aktywnym wulkanem nie tylko Jawy, ale i całej Indonezji! Wznosi się on na wysokość 2911 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż dym, który wydobywa się z wulkanu, jest widoczny przez blisko 300 dni w roku. Kolejną ciekawostką jest, iż to najprawdopodobniej właśnie ten wulkan i jego ogromna aktywność są winne przebudzenia się wulkanu Anak Krakatu czyli słynnego Dziecka Krakatau. Semeru to z kolei najwyższy wulkan Jawy, wznoszący się na wysokość 3676 m n.p.m. Semeru wraz ze wspomnianym Bromo leżą na terenie Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru, który jest wyjątkowo lubianym miejscem przez turystów.
Celebes (Sulawesi)
Największe nagromadzenie wulkanów znajduje się w północnej części wyspy. Najbardziej aktywnym wulkanem wyspy Soputan wznoszący się na wysokość 1825 m n.p.m. Bardzo często wypuszcza on z siebie pył wulkaniczny i dymi. Mimo to jest on lubianym miejscem wspinaczki. Wulkan można zdobyć w dwa dni. Najpierw około 8 godzin wędrówki, a następnie nocleg na zboczu wulkanu. Aby mieć możliwość obejrzenia najpiękniejszych widoków, wędrówkę drugiego dnia należy rozpocząć około 4 rano.