Strona główna > Góry Indonezji > Góry Śnieżne

Góry Śnieżne

Góry Śnieżne znajdują się na wyspie Nowa Gwinea, której przeszło połowa powierzchni pod względem administracyjnym należy do Indonezji. Są to góry pochodzenia wulkanicznego, których wysokość dochodzi do blisko 5000 m n.p.m. Pasmo to przebiega równoleżnikowo przez sam środek prowincji Papua znajdującej się w zachodniej części wyspy.



Najwyższe szczyty:

Najwyższymi szczytami w Górach Śnieżnych są Puncak Jaya, o którym poniżej nieco szerzej, Puncak Trikora o wysokości 4730 m n.p.m. oraz Mandala o wysokości 4640 m n.p.m.
Puncak Jaya jest szczytem wyjątkowym, zasługującym na szersze omówienie. Dlaczego? Otóż, dlatego, że jest on najwyższym szczytem Gór Śnieżnych, a jednocześnie nie tylko Indonezji, ale także całej Australii i Oceanii. Jakby tego było mało, jest również najwyższym szczytem na świecie znajdującym się na wyspie. Aby nie trzymać dłużej w niepewności –  osiąga on wysokość 4884 m n.p.m. Może daleko mu do miana jednego z najwyższych szczytów świata, zważywszy na to, iż słynny Mount Everest sięga 8844 m n.p.m., ale wynik i tak imponujący, zatem Indonezja ma się czym pochwalić.
Gdyby przyjrzeć się starszym pomiarom, można zauważyć, iż wówczas wysokość Puncak Jaya oceniano na 5030 m n.p.m. Warto wiedzieć, iż szczyt zwany jest także Mount Carstensz lub też Piramidą Carstensza, bo to właśnie ten holenderski odkrywca jako pierwszy odkrył lodowiec na górze w roku 1623. Szczyt ten oficjalnie został zdobyty po raz pierwszy w roku 1962. A dokonali tego austriacki alpinista Heinrich Harrer, Russel Kippax, Bert Huizinga, Philip Temple. Kolejna ciekawostka: ów alpinista Heinrich Harrer jest autorem autobiograficznej książki podróżniczej Siedem lat w Tybecie. Moje życie na dworze Dalajlamy. Znajoma nazwa? Otóż to! Na podstawie książki w roku 1997 został zrealizowany film o tejże nazwie, w którym główną rolę zagrał nie kto inny jak słynny Brad Pitt. Warto wspomnieć również o tym, że i Polakowi udało się zdobyć ten szczyt, a zdobywcą owym był Jerzy Kostrzewa, który dokonał wejścia dnia 12 lipca 1999 roku.

Kopalnia Grasberg

Kopalnia Grasberg jest indonezyjską odkrywkową kopalnią miedzi, srebra oraz złota. Znajduje się ona w Górach Śnieżnych kilka kilometrów od Puncak Jaya, położona jest na wysokości blisko 4000 m n.p.m. w mieście o nazwie Tembagapura. Jest to największa kopalnia na terenie Indonezji i jedna z największych na świecie, rozciąga się na powierzchni 10 000 hektarów. Złoża polimetaliczne odkryte zostały tutaj już w roku 1936, ostatecznie jednak wydobycie rozpoczęło się po zbudowaniu całej infrastruktury w roku 1972. Początkowo wydobywano miedź, następnie odkryto złoża złota i srebra. Kolejna kopalnia na Grosberg otwarta została w roku 1988 i do teraz jest ona największą odkrywkową kopalnią złota na świecie.