Strona główna > Indonezja > 6 najdziwniejszych potraw i napojów rodem z Bali

Dziwne jedzenie z pewnością nie jest dla wszystkich. Większość ludzi wyjeżdża za granicę, aby poznawać nowe widoki, dźwięki i smaki miejsc, w których jeszcze nie byli. Lokalne specjały Bali zachwycają swoją różnorodnością. Znajdują się wśród nich również potrawy, które przeciętnego Europejczyka wprawiają w zdumienie. Przedstawiamy listę najbardziej dziwacznych potraw i napojów na Bali, które często można skosztować w lokalnych restauracjach na całej wyspie. Część z nich jest rzadka i trudna do znalezienia, ale można natknąć się na nie podróżując w odległe, wiejskie regiony Bali.

Rujak Kuah Pindang
Cudzoziemcy są często zaskoczeni tym, że mieszkańcy Bali kochają mieszać słodkie owoce z pikantnym chili. Rujak to bardzo tradycyjna sałatka. W różnych wersjach występują rozmaite lokalne owoce tropikalne, takie jak młode mango, papaja, jicama itp. Kroi się je na mniejsze cząstki, a następnie zalewa pastą z krewetek, soli i chili. W całej Azji Południowo-Wschodniej możemy spotkać się z mniej ostrą odmianą tej sałatki, tylko z krewetkami i solą. Jednak na Bali chili jest obowiązkowe. Podobnie zresztą, jak jeszcze jeden składnik Rujak Kuah Pindang, bulion z tuńczyka.

Urutan
Urutan to rodzaj kiełbasek w jelitach wieprzowych. Na Bali są bardzo popularnym dodatkiem do ryżu. Niektórych Europejczyków przeraża nieco widok kiełbasek wypełnionych mięsem zmieszanym z krwią, które następnie są gotowane lub suszone, aż nadzienie stężeje. Surowa forma tej potrawy raczej nie zachęca do konsumpcji. Jednak już gotowe kiełbaski, usmażone i serwowane w plastrach są naprawdę smaczne i warto ich spróbować.

Keripik usus ayam
W zachodniej kuchni zazwyczaj wnętrzności zwierząt są wyrzucane. Mało, komu przyszłoby do głowy, aby przyrządzić z nich jakieś danie. Jednak w Indonezji, a zwłaszcza na Bali, jelita zostawia się, aby przygotować z nich smażony na głębokim tłuszczu indonezyjski przysmak, który można znaleźć w większości lokalnych restauracji na Bali. Jelita są dokładnie myte, a następnie posypywane kurkumą. Przyprawa ta jest naturalnym środkiem dezynfekującym. Jelita zawijane są w ciasto z tapioki i wrzucane na gorący olej. Smaży się je na złoty kolor. Wyglądają dużo bardziej atrakcyjnie, gdy są już gotowe.

Lawar Nyawan
Kolejna sałatka, na którą warto zwrócić uwagę, choć raczej trudno ją znaleźć. Zawiera larwy pszczele wraz z plastrami miodu, jako głównym składnikiem. Czasami plaster miodu pozostaje nienaruszony, a niektóre larwy wypływają podczas procesu gotowania. Dodatkiem jest mieszanka warzyw i przypraw. Potrawa jest równie rzadka, jak miodobranie. Jeżeli tylko otrzymamy szansę jej skosztowania, zróbmy to bez wahania.

Loloh
Balijczycy wytwarzają napoje ziołowe z różnego rodzaju liści i owoców. Samo określenie „loloh” odnosi się do dowolnej ciekłej mieszanki lub tradycyjnie przygotowanych ziołowych toników. Loloh często stosuje się, aby utrzymać dobry stan zdrowia, a jego składniki są znane ze swoich dobroczynnych właściwości. Najczęściej wykorzystywane rośliny to owoce morinda, kwiat hibiskusa oraz zioła i przyprawy takie, jak sól, szalotka, imbir i kurkuma.

Nietoperze
Nie, to nie jest pomyłka! Jeżeli bledniemy na samą myśl o nietoperzu lądującym w naszych włosach, wyobraźmy sobie, co by było, gdyby wylądował na naszym talerzu. Na Bali to bardzo prawdopodobne. Najczęstszym sposobem spożywania nietoperzy na tej wyspie jest ich grillowanie lub smażenie, a następnie spożywanie w całości, wraz z kośćmi i wnętrznościami. Innym częstym sposobem przyrządzania tych latających ssaków jest odcięcie głowy i skrzydeł, a następnie rozcinanie ich na kawałki, które dodaje się do zupy lub gulaszu.