Strona główna > Wyspy Indonezji > Wielkie Wyspy Sundajskie

Wielkie Wyspy Sundajskie

Wielkie Wyspy Sundajskie są niczym innym, jak grupą wysp, które zlokalizowane są w zachodniej części Archipelagu Malajskiego na Oceanie Spokojnym. Część wysp administracyjnie wchodzi w skład Indonezji, inne to wyspy Malezji oraz Brunei. Właśnie do Indonezji należą największe wyspy z tejże grupy, a mowa tutaj oczywiście o Jawie, Sumatrze, Celebes (Sulawesi) oraz Borneo. Jeśli chodzi o Borneo, do Indonezji należy większa część wyspy zwana Kalimantanem. Pozostały nieduży skrawek należy Malezji oraz Brunei.



W grupie Wielkich Wysp Sundajskich znajduje się także bardzo wiele mniejszych wysp i wysepek, które jednak w równym stopniu są interesujące i piękne, ale niestety odrobinę przyćmione przez swoje większe „koleżanki”. Dlatego też należy poświęcić im chwilę uwagi.

Wyspy Sangihe

Jest to grupa wysp, które zlokalizowane są u północno-wschodniego wybrzeża Celebes (Sulawesi). Wyspa Great Sangihe, będąca największą wyspą archipelagu, miejscami jest wyżynna, gdzie indziej nizinna, porośnięta jest przez malownicze lasy równikowe. Najwyższy szczyt Great Sangihe to wulkan Awu. Jest on czynnym wulkanem zaliczanym do stratowulkanów. Trudno jest podać szczegółowe dane dot. wysokości oraz kształtu wulkanu, bowiem te zmieniają się niemal za każdym razem, kiedy dochodzi do silniejszych erupcji. Leży on na wysokości 1320 m n.m.p.

Bardzo często po erupcjach tego wulkanu dochodziło do zjawiska laharu czyli spływu popiołowego, a mówiąc jeszcze inaczej – do lawiny błotnej. Awu swego czasu wybuchał dość często, a szczególnie „upodobał” sobie XIX wiek, kiedy to dochodziło do jednych z najsilniejszych jego erupcji w latach 1812, 1856, 1892. Tragiczna w skutkach była także erupcja z roku 1966, kiedy to zginęło przeszło 8000 ludzi. Z kolei ostatnią erupcję odnotowano w roku 2004.  

Wyspa Bangka

Wyspa Bangka położona jest przy południowo-wschodnim wybrzeżu Sumatry. Wyspy te rozdzielone są poprzez cieśninę Bangka. Większa część wyspy porośnięta jest lasami równikowymi, występuje tam również wiele terenów bagiennych. Najwyższe pagórki na wyspie osiągają wysokość niespełna 700 m n.p.m. Ten malowniczy zakątek zamieszkiwany jest głównie przez Malajów oraz imigrantów przybywających tutaj z Chin. Ciekawostką jest, iż na wyspie znajdują się bardzo bogate złoża cyny, które oczywiście są eksploatowane. Warto wiedzieć, iż cyna z wyspy Bangka charakteryzuje się najwyższą jakością. Często wyspa zwana jest Wyspą Cynową.

Belitung

Wyspa ta położona jest między Borneo i Sumatrą. Ma ona powierzchnię 4833 kilometrów kw., otacza ją blisko 200 innych mniejszych wysp. Najwyższe wzniesienie na wyspie sięga wysokości 510 m n.p.m. i jest to Tajam. Dawniej wyspę niemalże w całości porastały lasy równikowe, w tej chwili natomiast przeszło 40 proc. to plantacje palmy olejowej. Wyspa słynie z pięknych, piaszczystych plaż.