Moluki

Moluki jest malowniczą grupą wysp położonych w Archipelagu Malajskim, w jego wschodniej części. Administracyjne wyspy te należą do Indonezji. Są one oblewane wodami kilku mórz takich jak morze Halmahera, Moluckie, Banda oraz Seram. Cechą charakterystyczną wysp należących do Moluki są ich górzyste wnętrza z licznymi wulkanami, w tym nadal bardzo aktywnymi. Łączna powierzchnia wysp wynosi 74 500 km kw. Wyspy są malownicze, w przeszło 80 proc. porośnięte lasami, zamieszkiwane przede wszystkim przez Papuasów oraz Malajów.

Wyspy Korzenne

Warto zwrócić uwagę na samą nazwę Moluki, co oznacza właśnie Wyspy Korzenne. Nazwa ta bynajmniej nie jest przypadkowa, bowiem w tym zakątku Indonezji nie brakuje rozmaitych roślin, z których robi się właśnie przyprawy korzenne. Ponadto na wyspach tego archipelagu uprawiane są także kawa, kukurydza, ryż, palma kokosowa. Wyspy są                          również urodzajne w złoża cyny, węgla, złota, ropy naftowej.

Wyspa Ambon

Warto nieco przybliżyć sylwetkę wyspy Ambon, bowiem jej główne miasto o tej samej nazwie (dawniej zwane także Amboina) jest ośrodkiem administracyjnym całej prowincji Moluki.  Wyspa ta położona jest na morzu Banda, ma powierzchnię 805,8 km kw. Najwyższe wzniesienie na wyspie osiąga wysokość 10358 m n.p.m. Ciekawostką jest, iż na wyspie tej występują gorące źródła.

Wyspa Bacan

Inną ciekawą wyspą archipelagu Moluki jest Bacan. Znajduje się niedaleko innej wyspy archipelagu – Halmahery. Oblewana jest wodami morza Moluckiego. Wyspa ma powierzchnię 1899, 8 km kw., zamieszkiwana jest przez blisko 13 000 mieszkańców. Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Sibela o wysokości 2111 m n.p.m., występują tutaj gorące źródła i malownicze lasy równikowe.

Wyspa Buru

Wyspa ta zasługuje na uwagę między innymi z tego powodu, iż otaczają ją rafy koralowe. Wyspa ta ma powierzchnię 9505 km kw, porasta ją las tropikalny. Teren wyspy jest górzysty, z największym szczytem o wysokości 2429 m n.p.m. Klimat równikowy, wybitnie wilgotny sprzyja uprawom. Eksploatuje się  stąd między innymi drzewa tekowe.

Wyspa Seram

Wyspa ta jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody, w tym ornitologów. Jest to wyspa górzysta, porośnięta lasami, występują na niej liczne rzeki. Ciekawostką jest, iż wyspa jest domem dla aż 117 gatunków ptaków. 17 z nich to endemity Indonezji. Na Seram utworzony został Park Narodowy Manusela. Najwyższym szczytem wyspy jest Binaiya o wysokości 3019 m n.p.m. Na zboczach góry występują liczne rzadkie gatunki zarówno flory jak i fauny.