Strona główna > Wyspy Indonezji > Małe Wyspy Sundajskie

Małe Wyspy Sundajskie

Małe Wyspy Sundajskie są grupą wysp wchodzących w skład Archipelagu Malajskiego. Zlokalizowane są one na wschód od Jawy. Łańcuch ten tworzy około 40 różnej wielkości wysp, a wśród nich są wyspy popularne pod względem turystycznym jak między innymi słynna Bali, Flores czy Komodo. Jeśli chodzi o wyspę Timor, tylko jej zachodnia część należy do Indonezji, natomiast na pozostałej powierzchni utworzone jest niezależne państwo o nazwie Timor Wschodni.Warunki naturalne Małych Wysp Sundajskich

Cechą charakterystyczną wysp wchodzących w skład Małych Wysp Sundajskich (jak i większości indonezyjskich wysp!) jest to, że są one górzyste. Na wyspach tych znajdują się liczne wulkany, część z nich to wulkany czynne. Klimat wysp jest równikowy, wilgotny z porą suchą.

Co warto wiedzieć o wybranych wyspach?

Jedną z ciekawszych wysp jest Bali. Położona jest pomiędzy wyspami Jawa (dzieli je zaledwie 3,2 km) i Lombok. Ma powierzchnię 5 600 km kw, jest długa na 145 km, w najszerszym miejscu szeroka na 80 km. Najwyższym szczytem Bali jest wulkan Agung wznoszący się na wysokość 3142 m n.p.m. Wyspę zamieszkują przede wszystkim Balijczycy, którzy wyznają odmianę hinduizmu zwaną hinduizmem balijskim. Niewielki procent mieszkańców wyznaje islam. Największą zaletą Bali, tym co bez wątpienia przyciąga turystów są znane na całym świecie przepiękne balijskie plaże. Jest to wyspa typowo nastawiona na turystów, znajduje się tam bardzo wiele komfortowych kurortów, wspaniałe świątynie, zoo, park ptaków, park motyli, fantastyczne wodospady, gorące źródła – raj na Ziemi!

Inną godną uwagi wyspą jest Flores. Już sama nazwa wyspy doskonale oddaje jej piękno, Flores bowiem oznacza wyspę kwiatów... Wyspa ta znajduje się w sąsiedztwie takich wysp jak Sumba, Celebes oraz Timor, ma powierzchnię 13 540 km kw. Wyspa ta ma charakter górzysty. Jej najwyższy szczyt liczy 2382 m n.p.m. Jest to zakątek bogaty w wulkany, zarówno te wygasłe, jak i nadal czynne. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest słynny wulkan Kelimutu z trzema malowniczymi jeziorkami, z których każde ma inny fascynujący kolor. Na wyspie znajdują się Park Narodowy Komodo oraz Park Narodowy Kelimutu.  

Fascynującą wyspą jest Komodo. Znajduje się ona pomiędzy Flores i Sumbawą. Jest to niewielka wyspa licząca 330 km kw., kryjąca w sobie jednak niezwykły skarb. A jest nim słynny waran z Komodo, będący największą jaszczurką świata! Właśnie dlatego też na wyspie urządzony został Park Narodowy Komodo. W okolicach wyspy istnieją fantastyczne miejsca do nurkowania.