O sumatrzańskich lasach deszczowych i fascynującej przyrodzie tej indonezyjskiej wyspy krążą prawdziwe legendy. Jedna z największych wysp na świecie, bujny i dziki klejnot Indonezji jest idealny dla poszukiwaczy przygód, oczekujących w trakcie wakacyjnych wyjazdów niezwykłych wrażeń. Sumatra charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością zwierząt i roślin. Niektóre z nich to rzadkie okazy. Niektóre to najdziwniejsze gatunki na świecie. Przedstawiamy pięć faktów na temat fauny i flory indonezyjskiej, której domem jest Sumatra.
Rafflesia arnoldi. Kwiat, który pachnie, jak zwłoki
Brzmi poetycko. Jednak niech nas nie zmyli ta przyjemna nazwa. Mamy do czynienia z prawdziwym wampirem wśród kwiatów. Roślina potrafi osiągnąć metr wysokości i posiada płatki o wadze do nawet siedmiu kilogramów. To jeden największych kwiatów na świecie. Rafflesia jest rośliną pasożytniczą. Żeruje na innych krzewach, a sama nie posiada łodyg ani liści. Przywiązując się do „gospodarza” uzyskuje od niego potrzebną wodę i składniki odżywcze. Już samo to jest dziwne. Jednak rafflesia posiada jeszcze jedną, charakterystyczną cechę. Wydziela zapach podobny do padliny lub gnijącego mięsa. Nie odstrasza to muchówek, które zapylają rafflesię.
Tygrys sumatrzański. Drapieżnik, który znika z powierzchni Ziemi
Tygrys sumatrzański jest najmniejszym podgatunkiem tygrysa, ale jednocześnie szczyci się największą koncentracją pasów. Mniejsze rozmiary tego azjatyckiego drapieżnika są jego atutem. Pozwalają mu, bowiem na łatwe poruszanie się po gęstej dżungli Sumatry. Jego populacja jest niewielka i cały czas trwają walki z kłusownikami. Niestety prognozy nie są dobre. Szacuje się, że w 2020 roku tygrys sumatrzański żyjący na wolności może zupełnie wyginąć. Z tygrysa robione są maści, plastry, a nawet wina. Nie brakuje osób, którzy wierzą w potężną moc takich produktów.
Orangutan sumatrzański, małpa podobna to człowieka
Sumatra jest jedynym miejscem, poza lasami Borneo, w którym można zobaczyć na wolności orangutany. Jednak ich populacja regularnie spada. Obecnie uznaje się je za gatunek krytycznie zagrożony. Podobnie jak ludzie, orangutany rodzą się z umiejętnością rozumowania i myślenia. Używają narzędzi, trzymają kije, aby wybrać miód z uli, a z dużych liści potrafią dla siebie zrobić parasole, które osłaniają je przed dużymi deszczami w sumatrzańskich lasach.
Nosorożec sumatrzański. Prawdziwy gaduła.
To najmniejszy gatunek nosorożca, który uwielbia rozmawiać. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że to największy gaduła wśród nosorożców. Zwierzę to bez przerwy emituje jakieś dźwięki. Sumatrzańskie lasy są wypełnione jego odgłosami. Niektóre z nich do złudzenia przypominają głos wieloryba. Charakterystyczne świsty i „wybuchy” powietrza posiadają ogromną siłę. Niektóre z dźwięków wydawanych przez nosorożce sumatrzańskie są w stanie wprawić w drżenie metalowe pręty w ogrodzeniach, co można zaobserwować w ogrodach zoologicznych.
Tapir malajski, sumatrzański spryciarz
Na pierwszy rzut oka tapiry malajskie przypominają duże świnie. Jednak ściślej związane są z zebrami, osłami i nosorożcami. To doskonali pływacy. Często żyją w pobliżu wody, używając jej do schronienia przed drapieżnikami, jak wspomniany już tygrys sumatrzański. Woda doskonale maskuje ich zapach. Tapiry malajskie posiadają ubarwienie, które również jest fantastycznym kamuflażem w cienistych lasach Sumatry.