Pulau Nias

Pulau Nias jest niezbyt dużych rozmiarów indonezyjską wyspą zlokalizowaną u zachodnich wybrzeży słynnej Sumatry. Wyspa ta administracyjnie należy do Indonezji. Nias znajduje się w łańcuchu wysp (archipelag Wysp Mentawai) który ciągnie się od wyspy Simeulue po wyspę EngganoŁańcuch ten oddzielony jest od wspomnianej Sumatry Cieśniną Mentawai. Ciekawostką jest, iż właśnie tutaj Płyta Indoaustralijska (kontynentalna płyta tektoniczna) zanurzą się pod Płytę Eurazjatycką i to w stosunkowo szybkim tempie, bowiem z prędkością średnio 5,2 cm w ciągu roku.



Informacje o wyspie

Nias ma powierzchnię 5625 km kw., ma długość 130 kilometrów oraz szerokość do 45 kilometrów, jest zamieszkiwana przez kilka tys. mieszkańców. Wyspa ta znana jest między innymi z doskonałych warunków do uprawiania surfingu. Zdecydowanie  najlepiej jest zaplanować urlop na wyspie w porze suchej, która trwa tutaj od kwietnia do października.
Na wyspę można dostać się z Sumatry, oddalonej o około 125 kilometrów, z niedużego miasta o nazwie Sibolga. Jest to miasto portowe, które nie jest szczególnie atrakcyjnym zakątkiem Sumatry (w okolicy natomiast ładne plaże oraz rafa koralowa), za to jest właśnie najlepszą bazą wypadową na Nias. Rejs na Nias zajmuje stąd około 8 do 13 godzin.
Chcąc dostać się na wyspę znacznie szybciej, można wybrać się w podróż samolotem z miasta Medan. Jest to duże miasto na północy Sumatry z międzynarodowym portem lotniczym. Warto wiedzieć, iż Medan jest 3. pod względem wielkości miastem w kraju.

Katastrofy naturalne na Nias

Indonezja, choć jest krajem wyjątkowo malowniczym i fascynującym, niestety mieści się w takim zakątku świata, który często dotykany jest przez różnego rodzaju katastrofy naturalne jak trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy tsunami. Nias także doświadczyła takich zdarzeń. W najnowszej historii szczególnie tragicznie zapisały się grudzień 2004 i marzec 2005 roku, kiedy to na wyspie miały miejsce wyjątkowo silne trzęsienia ziemi.
Pierwsze z nich miało miejsce dokładnie 26 grudnia 2004 roku. Wywołało ono wielką falę tsunami, której wysokość liczyła 10 metrów. W wyniku tego zdarzenia zginęły 122 osoby na wyspie Nias. Ci z kolei, którym udało się przeżyć, stracili cały dorobek życia, kiedy ich domy dosłownie zniknęły z powierzchni ziemi. Następne trzęsienie ziemi miało miejsce niewiele później, bo 28 marca 2005 roku. Było nieco słabsze od poprzedniego, ale pochłonęło kolejne 300 osób. Są to dane oficjalne, ale niewykluczone, że zginęło znacznie więcej ludzi.

Raj dla miłośników sportów wodnych!

Jak już zostało wspomniane, Nias to fantastyczne miejsce do uprawiania surfingu i innych sportów wodnych, w tym nurkowania. Często porównuje się tutejsze warunki do tych panujących między innymi na Hawajach! Na wyspie organizowane były tez mistrzostwa świata. Zdecydowanie najlepszą porą na aktywny wypoczynek na wodach oblewających Nias jest czerwiec oraz lipiec - wówczas można „złapać” najlepsze fale, które osiągają w tym czasie do 3,5 metra wysokości. Na plażach wyspy można też zwyczajnie poleniuchować w otoczeniu bardzo pięknych krajobrazów, bo plaże Nias znane są ze swojej urody.

Raj dla miłośników nieznanych kultur

Nias może także zaproponować kontakt z niezwykłą i bardzo tajemniczą plemienną kulturą. Jest ona wyjątkowa, bo czegoś takiego nie można spotkać w innych zakątkach Indonezji. Można tu podziwiać tradycyjną architekturę oraz sztukę, a także obejrzeć różnego rodzaju obrzędy.