Lombok

Lombok jest niezwykle malowniczą indonezyjską wyspą o powierzchni 5435 km kw. Zlokalizowana jest ona pomiędzy innymi słynnymi wyspami Indonezji takimi jak Sumbawa oraz Bali. Z całą pewnością jest to zakątek Indonezji wart bliższego poznania!

Podstawowe informacje

Wyspa Lombok wchodzi w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Ciekawostką jest, iż pomiędzy wyspami Lombok oraz Bali biegnie tak zwana linia Wallace'a. Swoją nazwę zawdzięcza brytyjskiemu uczonemu, Alfredowi Russelowi Wallace'owi, który dokonał niezwykłego odkrycia. Otóż, stosunkowo wąska cieśnina Lombok oddzielająca rzeczone wyspy, stanowi jednocześnie granicę występowania zupełnie różnych gatunków fauny i flory! O ile na Bali zarówno fauna jak i flora są orientalne, zbliżone są do tych występujących w Azji południowo-wschodniej, o tyle już na Lombok są one charakterystyczne dla krainy australijskiej.   

Wulkan Rinjani

Gunung Rinjani wznosi się na wysokość 3726 m n.p.m. co daje mu drugie miejsce na liście wśród najwyższych  wulkanów Indonezji. Wulkan ten jest jednym z ulubionych celów turystów przybywających na wyspę Lombok. Jest on zlokalizowany na terenie Parku Narodowego Gunung Rinjani. Wulkan uznawany jest za doskonały szczyt trekkingowy. Warto wiedzieć, iż właśnie te tereny uznawane są za jedne z najbardziej malowniczych obszarów na trekking w całej Azji Południowo-Wschodniej. Na obszarze parku znajdują się liczne gorące źródła, przepiękne wodospady, jaskinie, a także tradycyjne wioski rdzennych mieszkańców wyspy.

We wnętrzu ogromnej kaldery Rinjani mieści się piękne jezioro o nazwie Segara Anak (uznawane za święte jezioro przez wyznawców hinduizmu), zaś na samym jego środku wyrasta nieduży stożek wulkaniczny o nazwie Baru Jari. Ten niewielki stożek jest wyjątkowo aktywny. Bywa tak, iż park zamykany jest dla ruchu turystycznego z powodu jego wzmożonej aktywności.

Będąc w Indonezji z całą pewnością warto wybrać się na wulkan, o ile to możliwe, gdyż jest on jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Na szczyt można dotrzeć w co najmniej dwa dni (z noclegiem). Na szczyt wychodzi się wyłącznie z przewodnikiem – samodzielna wycieczka jest nielegalna. Co więcej, można wynająć sobie tragarzy oraz cały sprzęt potrzebny do biwakowania. Można również zaplanować wycieczkę kilkudniową, różnymi trasami. Do wyjścia na wulkan nie potrzeba żadnego specjalnego sprzętu wspinaczkowego, bo wszystkie trasy są stosunkowo łatwe pod względem technicznym.

Wymagają jednak dość dobrej kondycji.

Na szczyt można dostać się z wioski Senaru, która jest chyba najbardziej popularną bazą wypadową. Większa część szlaku wiedzie przez malowniczą, gęstą dżunglę. Na szczyt można wyruszyć także z wioski położonej wyżej niż Senaru, bo na wysokości 1150 m n.p.m., a jest to wioska Sembalun Lawang. Początkowo trasa wiedzie przez sawannę. Jeszcze inną propozycją jest wypad z Benang Stokel. Trasa stąd jest nieco trudniejsza niż pozostałe, ale trud podróży w pełni rekompensowany jest przez fascynujące widoki, w tym dwa ogromne wodospady.
Inne atrakcje na wyspie Lombok

Warto odwiedzić piękną zatokę Tanjung Aan. Uważa się, iż właśnie tu znajduje się najbardziej zjawiskowa plaża na całej wyspie. Równie piękne plaże, a do tego malownicze klify można znaleźć tuż obok, w kurorcie Kuta Lombok. Nieco bardziej na zachód zlokalizowana jest piękna plaża Selong Belanak. Miłośnicy surfingu koniecznie powinni udać się na plażę Bangko Bangko. Powiada się, iż jest to jedno z najdogodniejszych miejsc do surfowania na całym świecie!