Strona główna > Indonezja > Najpiękniejsze wyspy Indonezji

Na Indonezję składa się 17 tysięcy wysp i wysepek. Statystyki mówią, że co trzecia z nich jest bezludna oraz bardzo często nie ma swojej nazwy. Natomiast na zamieszkałych wyspach osiadło około 240 milionów mieszkańców, z czego 60% populacji (czyli około 130 milionów) wybrało na swoje miejsce na świecie wyspę Jawę. O Indonezji mówi się ostatnio wiele dobrego, a i wiele można tam odkryć - nieczęsto zdarza się kraj, w którym na jednej ulicy odwiedzimy meczet, świątynię buddyjską i kościół katolicki, a mieszkańcy bez względu na wszelkie różnice z uśmiechem nam pomogą.

Wyspiarskie państwo
Republika Indonezji jest idealnym punktem dla osób, które pragną głębokiego kontaktu z przyrodą. Większość wysp porastają gęste tropikalne dżungle (które są niestety sukcesywnie karczowane przez zachodnie firmy), z pomiędzy których przebijają się szczyty górskie i wulkany. Znajdziemy się w miejscu otoczonym rajskimi plażami z niesamowitym światem wodnym - Indonezja posiada jedne z najpiękniejszych raf koralowych. Pływanie z żółwiami wodnymi brzmi jak dobry pomysł, prawda?

Które wyspy znamy najlepiej?
I chociaż Indonezja często przegrywa w rankingach turystycznych np. z Tajlandią, to jednak Europejczycy wiedzą o niej coraz więcej. Te 17 tysięcy wysp zostało podzielonych administracyjnie na 34 prowincje, w obrębie których są również dystrykty (a w dystryktach tzw. wioski administracyjne). Mamy również trzy okręgi specjalne, czyli Aceh, Dżakarta i Yogyakarta. Do największych wysp należą: Papua (część Nowej Gwinei), Jawa (największa i najbardziej zaludniona wyspa w tym kraju), Kalimantan (część Borneo), Archipelag Moluków, Bali i Małe Wyspy Sundańskie, Celebes, Sumatra i wyspy na Morzu Południowochińskim. Wiele z wymienionych wyżej wysp kojarzymy choćby z nazwy, prawda?
O Indonezji mówi się również, że to największe państwo muzułmańskie na całym świecie, bo islam wyznaje około 87% Indonezyjczyków. Tak jak jednak wspomnieliśmy, to państwo jest prawdziwym tyglem kulturowym i na są wyspy, na których dominują inne religie, a muzułmanie pozostają w mniejszości. Mieszkają tu i katolicy, prawosławni, buddyści i hinduiści, oraz wyznawcy animizmu czy bogów ziemi. Nic dziwnego, że w konstytucji Republiki Indonezji gwarantowana jest wolność wyznania, bo w innym wypadku konflikty o podłożu religijnym byłyby tu na porządku dziennym.

Najpiękniejsze wyspy
Porozmawiajmy trochę o najpiękniejszych wyspach w Indonezji, albo może konkretniej - o tych najbardziej popularnych pod względem turystycznym. Trzeba zacząć oczywiście od Bali, która to utrzymuje się głównie w dwóch źródeł, turystyki i rolnictwa. Na Bali na stosunkowo niewielkiej powierzchni znajdziemy setki miejsc przygotowanych głównie z myślą o turystach. Co możemy tam robić? Zacznijmy od zabytków - na Bali wybudowano około 20 tysięcy świątyń. Najważniejsza z nich to położona na zboczu wulkanu Pura Besakih - wybudowana w X wieku i ciągle "aktywna". Niestety, turyści mogą zwiedzać tylko obszar wokół niej, ponieważ ciągle odbywają się tu różne ceremonie i rytuały. Mieszkańcy są przekonani o świętości tego miejsca ze względu na to, że kiedy w 1963 roku nastąpiła erupcja wulkanu, lawa zatrzymała się zaledwie kilka metrów od świątyni i nie dokonała żadnych zniszczeń (może oprócz pokrycia jej pyłem wulkanicznym). Na zachód słońca warto wybrać się natomiast do Pura Luhur Uluwatu - jednej z najstarszych świątyń, która została zbudowana na krawędzi skalnego klifu! Będziemy mieli okazję pokarmić tam makaki (małpy). Jeśli chodzi o miejsca "bliżej natury", Bali ma wiele do zaoferowania. Od zorganizowanych wycieczek po plantacjach herbaty, polach ryżowych, po trekking w dżungli i wspinanie się na wulkany. Bali wygląda jednak już nieco bardziej "zachodnie" niż pozostałe wyspy, bo znajdziemy tutaj zagraniczne sieciówki takie jak McDonald czy Pizza Hut. Polecamy jednak skorzystanie z kuchni lokalnej.
Drugą wyspą, o której chcielibyśmy opowiedzieć jest również popularna wyspa Flores, o której mówi się, że to wyspa chrześcijańska. Mieszka tam ponad 1.4 miliona osób, a samo ukształtowanie jest bardzo górzyste. Jest to więc miejsce idealne do urządzania wycieczek po górach i podziwiania niesamowitych widoków. Największą atrakcją na Flores, która przyciąga do siebie miliony turystów z całego świata jest Park Narodowy Komodo, w którym żyją słynne smoki z Komodo oraz posiada wiele świetnych miejsc do nurkowania. Atrakcyjne wydaje się również wynajęcie własnej chatki - istnieje taka możliwość, ponieważ wokół Flores jest sporo małych wysepek, które zostały przystosowane właśnie pod cele turystyki. Koniecznie wybierzcie się również na podbój wulkanu Gunung Kelimutu, który słynie z trzech pięknych i kolorowych górskich jezior.