Strona główna > Indonezja > Fauna i flora Indonezji

Fauna i flora Indonezji

Indonezja jest krajem bardzo ciekawym pod względem przyrodniczym. Jest to prawdziwy raj zarówno dla miłośników fauny jak i flory. Wybierając się do Indonezji, warto wcześniej poznać nieco jej potencjał przyrodniczy, aby móc dobrze zaplanować wyprawę w jej najbardziej dzikie, egzotyczne i malownicze zakątki.



Fauna Indonezji

Indonezja w większości przynależy do tak zwanego Regionu Sundajskiego, który stanowi część Krainy Orientalnej. Fauna owej krainy charakteryzuje się dużym bogactwem i różnorodnością. Ogromnie ciekawymi okazami indonezyjskiej fauny są między innymi nosorożec jawajski, który zagrożony jest obecnie wyginięciem. Szacuje się, iż na wolności żyje zaledwie około 100 osobników tegoż gatunku. Ciekawym przykładem indonezyjskiej fauny jest również słoń indyjski. Na obszarze Indonezji można spotkać bawoły takie jak między innymi anoa górski, który jest najmniejszym gatunkiem bawoła na świecie. Zamieszkuje on głównie Celebes oraz sąsiadujące z nią wyspy.

Z drapieżników należy wymienić niedźwiedzia malajskiego, tygrysa oraz panterę mglistą, zwaną także panterą szarą. W Indonezji żyje wyjątkowy rodzaj ssaka z rodziny psowatych, a jest nim cyjon, dziki pies. Na indonezyjskich wyspach można spotkać również makaki, orangutany oraz gibony.

W Indonezji tylko i wyłącznie na Sumatrze można spotkać tapira, zaś tylko na Jawie występuje lampart. Nosacza z kolei spotkamy jedynie na Borneo. Omawiając faunę Indonezji, nie sposób nie wspomnieć o słynnym waranie z Komodo. Zamieszkuje on archipelag i wyspę Flores. Jest to największa jaszczurka na świecie. W Polsce żyje ona wyłącznie w zoo we Wrocławiu oraz w Poznaniu.  

Choć większa część Indonezji należy do wspomnianej Krainy Orientalnej, wschodni kraniec tego kraju należy już do tak zwanej Krainy Australijskiej. W związku z tym pojawiają się tam nieco inne gatunki zwierząt, w tym te należące do torbaczy.

Flora Indonezji

Flora tegoż kraju jest równie fascynująca, co fauna. Blisko 60 proc. powierzchni Indonezji pokryta jest lasami. W głównej mierze są to lasy wilgotne, tak zwane wiecznie zielone lasy równikowe. Warto wiedzieć, iż indonezyjskie lasy zalicza się do największych kompleksów leśnych na świecie. Kolejną ciekawostką jest to, iż lasy w Indonezji cechują się niesamowitą różnorodnością roślin – także największą na świecie. Łącznie w Indonezji występuje przeszło 35 000 różnych gatunków roślin. Na obszarze Małych Wysp Sundajskich oraz we wschodniej części wyspy Jawy występują lasy zwrotnikowe, które zrzucają liście w porze suchej. Niziny charakteryzują się lasami bagiennymi. Z kolei wysoko w górach, na Timorze i Sumatrze można spotkać typowe lasy górskie, między innymi z dobrze nam znanymi dębami.

Flora Indonezji jest cenna i wyjątkowa, dlatego też podejmuje się liczne działania w celu jej ochrony. Przede wszystkim tworzy się liczne parki narodowe. Największymi, najbardziej popularnymi parkami narodowymi Indonezji są między innymi Park Narodowy Leuser oraz Bukit Barisan Selatan znajdujące się na Sumatrze, Park Narodowy Kutai na Bornego, Lore Lindu na Celebes czy oczywiście słynny Park Narodowy Komodo.