Strona główna > Indonezja > Dlaczego warto odwiedzić indonezyjską wyspę Flores?

Podczas, gdy Bali tętni turystycznym zgiełkiem w szczytach sezonu, inną wyspę w pobliżu otacza aura spokoju. Flores to doskonała propozycja dla osób szukających wyciszenia, ucieczki od hałaśliwego świata i relaksu w niesamowitych okolicznościach przyrody. Znajdziemy tu białe, piaszczyste plaże, a także ciekawych mieszkańców, surrealistyczne jeziora wulkaniczne i piękne zachody słońca.

Zobacz wschód słońca nad Kelimutu
Jedną z największych atrakcji wyspy Flores jest wulkan Kelimutu położony w przepięknych dolinach. Widziany z dołu robi imponujące wrażenie, ale dopiero podróż na szczyt ujawnia jego prawdziwy skarb - wielobarwne jeziora. Pastelowe wody, nasycone kolorami tak, że wydają się być zafarbowane, są szczególnie interesujące we wczesnych godzinach porannych, w świetle wschodu słońca. Szczyt znajduje się w odległości krótkiego spaceru od parkingu dostępnego u podnóża wulkanu, ale nieustraszeni podróżnicy mogą spacerować po kaskadowych rzekach i przez lokalne wioski, aby w końcu dotrzeć do celu.

Weź udział w tańcu Caci
Caci to tradycyjny taniec-walka, popularny wśród mieszkańców wschodniej części Flores. Najczęściej wykonuje się go podczas uroczystości oraz festiwali. Dwóch mężczyzn - ubranych w kolorowe, ręcznie robione stroje przedstawiające zwierzęta - skacząc próbuje uderzać się skórzanymi batami, broniąc się jednocześnie tarczami. W połączeniu z pobiciem bębnów taniec przyprawia o dreszczyk emocji. Jednak spokojnie, nikomu nie dzieje się krzywda. Obrażenia są raczej symboliczne.

Udaj się z wizytą do wioski Wae Rebo
Wielu turystów poznaje tradycyjną wioskę Manggarai. Tymczasem podróż do Wae Rebo to przygoda sama w sobie. Jedynym sposobem na dojście do wsi jest pokonanie 10 kilometrów przez bujne lasy deszczowe, między stromymi górami, obok fantastycznych wodospadów. Trekking do Wae Rebo to spore wyzwanie, ale warto podjąć trud ze względu na spektakularne widoki, a także okazję zobaczenia jednej z najciekawszych tradycyjnych wiosek Flores, gdzie można podziwiać muzykę, taniec, gotowanie lokalnych potraw i codzienne życie mieszkańców oraz zanocować w charakterystycznym stożkowatym domu.

Oglądaj tarasy ryżowe
Tarasy ryżowe są powszechne na Bali i w wielu innych miejscach Azji Południowo Wschodniej. Jednak te we Flores są wyjątkowe. Tutaj pola ryżu to łaty w różnych odcieniach zieleni, które wysuwają się z jednego centralnego punktu, poszerzając się stopniowo. Powstaje w ten sposób piękna wstęga pól. Oprócz tego, że taki układ pól wygląda oszałamiająco, ma również swój praktyczny cel. Poszczególne części wstęgi przydzielone są rodzinom, pracownicy zaczynają pracę po zewnętrznej stronie pól i pracują w taki sposób, aby wszyscy mogli spotkać się na koniec dnia i cieszyć się herbatą oraz rozmową. Pomaga to w integracji rodzin wiejskich.

Zobacz smoki z Komodo
Żadna wycieczka do Flores nie byłaby kompletna bez odwiedzania Parku Narodowego Komodo. To szansa na zetknięcie się oko w oko z gigantycznej wielkości gadami, słynnymi smokami z wysp Komodo. Jaszczurki są najbardziej aktywne rano. Można wówczas zobaczyć je w trakcie walki lub jedzenia. Równie imponujący, jak smoki jest podwodny świat Komodo. Znajdziemy tutaj kolorowe rafy często odwiedzane przez rekiny polujące wśród dużych ławic ryb. Najlepsze miejsca koralowe są płytkie, a na powierzchni często żerują manty, co sprawia, że nurkowanie tutaj to niesamowite doświadczenie.