Siberut

Siberut jest indonezyjską wyspą znajdującą się na Oceanie Indyjskim. Wyspa ta wchodzi w skład tak zwanych wysp Mentawai i jest największą wyspą tegoż archipelagu, jest oddalona od Sumatry o około 150 kilometrów. Siberut ma powierzchnię 4030 km kw., porasta ją las równikowy (prawie 2/3 wyspy porośnięte są przez las).Wyspa cenna pod względem przyrodniczym!

Ciekawostką jest, iż na wyspie znajduje się  rezerwat Siberut Biosphere Reserve o powierzchni 1905 km kw, który został objęty patronatem UNESCO ze względu na występowanie tam absolutnie unikatowych gatunków fauny i flory. Na rozwój endemicznych gatunków ma wpływ między innymi położenie wyspy i jej geograficzne odosobnienie. I tak, warto wspomnieć, że na Siberut występują cztery niezwykłe gatunki małp, których na próżno szukać w naturalnym środowisku gdziekolwiek indziej na świecie!

Wyspę te otacza również malownicza rafa koralowa, skorzystać można z oferty licznych przepięknych piaszczystych plaż. Odnajdą się tutaj miłośnicy surfingu, bowiem zarówno na omawianej wyspie oraz na pozostałych wyspach Mentawai panują wprost wymarzone warunki do uprawiania sportów wodnych.

Jak spędzać czas na wyspie?

Wycieczka na wyspę szczególnie polecana jest wszystkim miłośnikom przyrody w jej najbardziej naturalnym wydaniu. Na wyspie można zorganizować trekking kilkudniowy lub nawet dwutygodniowy, bo naprawdę jest co zwiedzać. Liczne agencje turystyczne znajdujące się na Sumatrze, między innymi w Bukittingi, oferują wyprawy trekkingowe po Siberut, ale można również samodzielnie dostać się na wyspę i będąc już na miejscu, poszukać przewodnika, który poprowadzi nas w ten niezwykły, malowniczy świat. Ze znalezieniem dobrego przewodnika nie powinno być problemu.

Podczas trekkingu można odwiedzić liczne tradycyjne wioski Mentawajów, które schowane są głęboko w gęstej dżungli. Robią one naprawdę duże wrażenie. Tutejsi mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, dlatego też atmosfera podróży jest wyjątkowo przyjemna. Warto wiedzieć, iż Mentawajowie uznawani są za autentyczne, najbardziej tradycyjne plemię ze wszystkich innych w Indonezji. Wybierając się na zwiedzanie wyspy, należy przygotować się na długi marsz (w tym przez gęstą dżunglę, często w bardzo błotnistym terenie), liczne przeprawy łódkami.

Jak dostać się na wyspę?

Na Siberut można dostać się z Padang na Sumatrze. Jest to ważne miasto portowe. Promy na Siberut odpływają z Padang dwa razy tygodniowo w godzinach nocnych. Taki rejs trwa średnio od 10 do 15 godzin. Wszystko naturalnie uzależnione jest od panujących w danym momencie warunków pogodowych.