Indonezja jest malowniczym państwem wyspiarskim i jednym z bardziej lubianych kierunków turystycznych. Tak duże zainteresowanie Indonezją jest całkowicie zrozumiałe. Kraj ten znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej i składa się z blisko 17 tys wysp. Zamieszkałych jest około 6 tys. z nich.
Warto w tym miejscu wymienić choćby Jawę, która jest nie tylko najbardziej zaludnioną wyspą Indonezji, ale też jest jednym z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie, bowiem na 1 km kw. przypada tutaj przeszło 1000 osób! Ciekawostką jest, iż Indonezja to największy kraj skupiający w sobie największą liczbę muzułmanów, których żyje w Indonezji blisko 180 mln.
Podstawowe informacje
Indonezja ma łączną powierzchnię 1 919 400 km kw. Dla porównania, Polska ma powierzchnię 312 679 km kw. Same tylko Sumatra czy Kalimantan (indonezyjska część Borneo) są większe od Polski. Jak już zostało nadmienione, Indonezja znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej. Wyspy indonezyjskie oblewane są przez oceany Spokojny od wschodu oraz Indyjski od zachodu. Przez wody terytorialne Indonezja graniczy od północy z Filipinami oraz od południowego wschodu i południa z Australią. Na wyspie Borneo Indonezja graniczy z Malezją, na wyspie Nowa Gwinea graniczy zaś z Papuą-Nową Gwineą. Na wyspie Timor z Timorem Wschodnim.
Blisko 90 proc. powierzchni Indonezji stanowią jej największe wyspy takie jak wspomniane już Sumatra, Kalimantan, Jawa, Celebes (Sulawesi) oraz część zachodnia Nowej Gwinei. Pomiędzy indonezyjskimi wyspami znajdują się liczne morza i zatoki. Wyspy Indonezji tworzą liczne archipelagi, jak między innymi najbardziej znane Wielkie Wyspy Sundajskie (w tym największe wyspy: Jawa, Sumatra, Borneo, Celebes), Małe Wyspy Sundajskie (najbardziej znane w archipelagu są Bali, Sumbawa, Sumba, Timor, Flores, Alor), archipelag Mentawai rozciągający się wzdłuż zachodnich brzegów wyspy Sumatry, archipelag Moluki (wyspy Halmahera, Buru, Seram).
Jak zbudowana jest Indonezja?
Warto wiedzieć, iż dawnej część obszaru, który obecnie tworzy indonezyjskie wyspy, był połączony z kontynentalną częścią Azji Południowo-Wschodniej. Mowa tutaj o tak zwanej platformie sundajskiej. Z kolei południowo-zachodnie obrzeża Irianu Zachodniego (Nowa Gwinea), a także południowe krańce archipelagu Moluki są przedłużeniem tak zwanej platformy australijskiej. Wszystkie systemy górskie Indonezji wykazują się bardzo dużą aktywnością zarówno sejsmiczną jak i wulkaniczną. W Indonezji znajduje się blisko 300 wulkanów, z czego prawie 100 to wulkany czynne. Najbardziej znanym indonezyjskim wulkanem jest Krakatau, który wybuchł z ogromną siłą w roku 1883. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosło blisko 36 tys. ludzi, a skutki tego zdarzenia odczuwalne były również w Europie.