Strona główna > Indonezja > Kultura Indonezji - ciekawostki

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim, który przyciąga coraz to większe i liczniejsze rzesze turystów przede wszystkim swoją różnorodnością, kulturą, pięknymi czystymi plażami, pysznym jedzeniem oraz przyjaznymi ludźmi. Jest tu zawsze pięknie, zawsze ciepło, a egzotyczny klimat jaki panuje w Indonezji oraz obecność wielu wysp i wulkanów sprawia, że to miejsce jest jeszcze bardziej popularne i atrakcyjne. Wiele osób, które wyjechały do Indonezji na wakacje czy też urlop zakochują się w niej po uszy i wracają do niej regularnie, a są i tacy, którzy tak pokochali ten cudowny kraj, że postanowili zamieszkać tam na stałe. Z całą pewnością, aby dobrze poznać, lub choć zobaczyć wszystko co ma do zaoferowania nie wystarczy kilka tygodnie, ba, nie wystarczy nawet kilka miesięcy. Ale wyjechać tam na pewno warto. Indonezja jako, że jest to miejsce odległe od Polski zarówno geograficznie jak i kulturowo, to jest to też dla nas kraj pełen interesujących faktów i ciekawostek, które mogą zaskoczyć każdego. Poniżej zestaw ciekawostek kulturowych dotyczących Indonezji.

Ciekawostka numer 1
Indonezja to największy islamski naród świata. Około 80% z 250 milionowej populacji kraju stanowią tam muzułmanie. Pozostałe występujące w Indonezji religie to Chrześcijaństwo, Konfucjanizm, Buddyzm oraz Hinduizm.

Ciekawostka numer 2
W Indonezji używa się ponad 550 różnych języków i dialektów. Większość mieszkańców zna indonezyjski, jednak w domu i wśród przyjaciół każdy porozumiewa się w swoim, regionalnym języku. Związane to jest przede wszystkim z geograficznym położeniem Indonezji – na wielu wyspach.

Ciekawostka numer 3
Podstawową żywnością w Indonezji, która występuje w prawie każdym daniu jest ryż.

Ciekawostka numer 4
Indonezja to największy archipelag świata. Składa się z aż ponad osiemnastu tysięcy wysp, a jedynie sześć tysięcy z nich jest zamieszkane.

Ciekawostka numer 5
Indonezja jest też miejscem zamieszkania różnych ciekawych, czasem dziwnych ale zapewne niepowtarzalnych rodzajów zwierząt takich jak na przykład popularne warany z wyspy Komodo, potocznie nazywane smokami. Uważane są one za bezpośrednich potomków dinozaurów. Warany potrafią osiągać nawet do 3 metrów długości. Innymi ciekawymi zwierzętami jakie możemy tam spotkać są między innymi: nosorożce jawajskie, czarne makaki, papugi, żółwie, tygrysy sumatrzańskie, czy urocze makaki.

Ciekawostka numer 6
Stolica Indonezji – Dżakarta jest 12 największym miastem na świecie pod względem ludności. Populacja w Dżakarcie liczy blisko dziesięć milionów.

Ciekawostka numer 7
Największa na świecie zupka Chińska została wyprodukowana właśnie w Indonezji w 2005 roku. Zupka miała wymiarach 3.4m x 2.355m x 0,47m, i ważyła aż 664 kg czyli tyle co 8000 zupek w standardowym rozmiarze.

Ciekawostka numer 8
Wesele w Indonezji odbywa się dopiero dzień po ślubie i często uczestniczy w nim bardzo duża liczba gości – od 1000 do 3000 – często jest to cała wyspa.

Ciekawostka numer 9
Indonezja jest również muzykalna, a nawet jest zaliczana do jednego z najbardziej muzykalnych narodów świata. Na samym Bali na tylko jeden zespół muzyczny przypada 250 mieszkańców, a na Jawie działa aż około 20 000 różnych grup muzycznych.

Ciekawostka numer 10
Aby otrzymać flagę Indonezji wystarczy, że przekręcisz flagę Polski do góry nogami. Flaga Indonezji powstała w wyniku oddarcia niebieskiej części z flagi Holandii, które miało być znakiem i symbolem wyzwolenia się kraju od kolonizatora.

Ciekawostka numer 11
W Indonezji znajduje się ponad 500 wulkanów, z czego 12% jest cały czas aktywnych. Nie zniechęca to jednak ani mieszkańców ani turystów do odwiedzania tego pięknego kraju.

Ciekawostka numer 12
Mieszkańcy Indonezji również mają swoje „łamańce językowe”. Takim najpopularniejszym w Indonezji „łamańcem językowym” jest właśnie: „Kuku kaki kakak kakak ku kayak kuku kaki kakek kakek ku”, co w języku Polskim oznacza mniej więcej tyle co: „Siostry Indonezyjczyków mają takie same palce u stóp jak ich dziadkowie”.

Ciekawostka numer 13
Mandi jest to indonezyjska łazienka składająca się jedynie z dużego zbiornika z wodą i/lub kranika oraz małego naczynka do jej nabierania. Działa to tak, że przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie należy nic myć w dużym zbiorniku, bo służy on wszystkim, a tylko nabierać z niego wodę garnuszkiem lub miseczką i polewać te części ciała, które myjemy. Taki sam zestaw często bywa w toalecie, dodatkowo znajduje się tam sedes lub częściej otwór w podłodze. W mandi nie ma co szukać papieru toaletowego, więc dobrze jest mieć go ze sobą.