Strona główna > Indonezja > Co musisz wiedzieć, zanim udasz się w podróż do Indonezji?

Jako odpowiedzialny podróżnik, przed każdą ze swoich podróży powinieneś dowiedzieć się podstawowych informacji na temat danego kraju - w jakiej walucie będziesz płacił za usługi? Czy wymagane są szczepienia? Jak wygląda komunikacja publiczna? W jakim terminie warto się tam udać? Czy potrzebujesz wizy? Jasne, spontaniczne wypady mają swój urok, ale jeśli planujesz podróż w odległe i egzotyczne zakątki świata, przygotuj się najlepiej jak potrafisz. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć chociaż na część pytań dotyczących... Indonezji.

Co nas przyciąga do Indonezji?
Egzotyka. Rajskie plaże. Dzikie dżungle, a w nich setki nieznanych i unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Ekstremalny miks kulturowy, gdzie na kilkunastu tysiącach wysp mieszkają praktycznie obok siebie wyznawcy wszystkich religii świata. Wulkany. Oszałamiające świątynie i zabytkowe miasta. Ceny niższe niż w Europie, więc nawet z małym budżetem można pozwolić sobie na więcej. Fascynujący ludzie. Plantacje herbaty. Tarasy ryżowe. Gorące źródła. Można wymieniać w nieskończoność!

Co musimy wiedzieć, zanim wyruszymy w drogę?
Po pierwsze, potrzebujemy wizy. Każdy obywatel Polski, niezależnie od rodzaju posiadanego paszportu, ma obowiązek posiadania wizy, aby przekroczyć granicę Republiki Indonezji. Wizę turystyczną dostaniemy od ręki na każdym większym lotnisku lub w porcie morskim. Jest ona ważna przez 30 dni naszego pobytu i zapłacimy za nią około 30 amerykańskich dolarów. Możemy ją przedłużyć o kolejne 30 dni w urzędzie imigracyjnym za taką samą opłatą. Wizy krótkoterminowe są tańsze. Pamiętaj jednak, że musisz okazać paszport, który jest ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy. A co jeśli chcesz zostać w tym kraju na dłużej? W takim wypadku proponujemy ubieganie się o wizę w Ambasadzie Indonezji w Warszawie, co wbrew pozorom nie jest taką łatwą sprawą. Często już przy ubieganiu się o wizę konsul może poprosić cię o pokazanie biletu powrotnego (to samo celnicy na granicy) i opowiedzenie o szczegółowym planie wycieczki. Mogą cię również poprosić o pokazanie wyciągu z banku, żebyś udowodnił, że przez całą podróż utrzymasz się sam, w innym wypadku potrzebujesz zaproszenia od jakiegoś obywatela Indonezji, który potwierdzi, że się tobą zaopiekuje.

Po drugie, waluta. W Indonezji płaci się w rupiach indonezyjskich IDR. Jak wygląda przelicznik? Korzystając z kalkulatora walut, który uśrednia kursy, za 1 PLN dostaniesz ok. 3500 IDR, za 1 USD - 13300 IDR, a za 1 EUR - 14900 IDR. Można również płacić w dolarach amerykańskich. Według przepisów celnych, nie możesz też wywieźć z kraju więcej niż 5 000 000 IDR, pamiętaj, że przepisy te dotyczą jedynie lokalnej waluty. Jak jest z cenami? Tak jak wspomnieliśmy, taniej niż w Europie, dlatego warto rozglądać się za miejscami o wyższym standardzie.

Co możemy jeść, co możemy pić
Poświęćmy chwilę uwagi przy tym punkcie. Pamiętaj, że w Indonezji absolutnie nie można pić żadnej wody, oprócz wody butelkowanej. Woda z kranu nie nadaje się do picia (chyba, że ją przegotujesz). Nie poleca się również jeść w tanich, przydrożnych budkach, bo taka uczta może (chociaż nie musi) skończyć się kiepsko dla naszego żołądka. Nie pijmy również wody z lodem, bo nigdy nie wiemy, z jakiej wody został zrobiony lód. Zdrowie jest absolutnie najważniejszą kwestią podczas każdego wyjazdu, więc ani przez chwilę nie bagatelizuj tej sprawy!

Opieka medyczna
Służba zdrowia, niezależnie od tego czy publiczna czy prywatna - jest płatna. I tutaj trzeba zaznaczyć, że lepiej skorzystać z prywatnego szpitala niż publicznego, z pragmatycznej przyczyny - jakość świadczonych usług w szpitalach publicznych pozostawia wiele do życzenia. Zwykła wizyta u lekarza może cię kosztować od 10 do 30 dolarów, w zależności od miejsca. Jednak nagłe i poważne przypadki mogą zostać wycenione nawet do 200 USD. Dlatego warto wcześniej pomyśleć o wykupieniu dobrego ubezpieczenia, który pokrywa koszty opieki medycznej.
Jeśli jesteśmy już przy opiece medycznej, koniecznie trzeba wspomnieć o szczepieniach. Pamiętaj, że Indonezja jest egzotycznym krajem i nie wiemy jak na taki klimat i nowe środowisko zareaguje nasz organizm. Bardzo często zaleca się przyjmowanie leków profilaktycznych przeciwko malarii lub zaszczepieniu się na malarię. Poza tą szczepionką, warto uaktualnić sobie podstawowy zestaw szczepionek - np. na dur brzuszny, żółtaczkę typu A i B itd. Jakiej choroby możemy się obawiać w Indonezji?

Denga
To choroba zakaźna. Występują jej cztery typy, co ma znaczenie w przebiegu choroby. Inna nazwa dengi to gorączka krwotoczna. Jak można się zarazić dengą? Poprzez ugryzienie komara - ta choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. To dosyć poważna choroba, z której leczy się przez długie tygodnie, więc warto poczytać o tym, jak jej zapobiegać.