Strona główna > Indonezja > Historia Indonezji

Historia Indonezji

Zanim udamy się w podróż do jakiegoś kraju, warto poznać, choć w niewielkim stopniu jego historię. Mieszkańcy każdego państwa posiadają pewne indywidualne cechy, systemy zachowań i hierarchię wartości, które kształtowały się na przestrzeni dziejów i są z reguły bardzo silnie zakorzenione w historii. Poznanie historii kraju przybliża nas do niego. Sprawia, że zaczynamy zwracać większą uwagę na oglądane przez siebie zabytki czy ważne miejsca. W Indonezji mnóstwo jest atrakcji turystycznych, których początki sięgają zamierzchłych dziejów. Dlatego poznanie najdawniejszych dziejów tego kraju znacznie ułatwia zwiedzanie.

Starożytna Indonezja
Pierwsi ludzie do Indonezji przybyli około 40 000 lat temu, kiedy poziom morza był niższy i wyspy łączył z Azją most lądowy. Początkowo ludy te zajmowały się zbieractwem. Około 2500 roku p.n.e. nauczyły się uprawiać takie rośliny, jak taro, banany, proso i ryż. Około 700 roku p.n.e. Indonezyjczycy nauczyli się tworzyć z brązu i żelaza. Ponadto w tym czasie wprowadzono uprawę ryżu na mokro. W indonezyjskich wioskach rolnicy zaczęli regulować dopływ wody do swoich pól. Pojawiły się wówczas zorganizowane królestwa. Od około 400 roku p.n.e. indonezyjscy kupcy handlowali już z innymi narodami, takimi jak Chiny i Indie. W Indonezji pojawiły się dwie wielkie religie: hinduizm i buddyzm.

Do VI wieku indonezyjska cywilizacja kwitła. Wśród królestw, które pojawiły się na tym obszarze było hinduskie królestwo w centralnej części Jawy, zwane Sailandra. Znane było także wielkie buddyjskie królestwo Sriwijany na południowej Sumatrze. Od VII wieku do XIII wieku Sriwijaya pomyślnie się rozwijała i stała się imperium morskim kontrolującym zachodnią Jawę i część Półwyspu Malajskiego. Było to również niezwykle ważne centrum nauki buddyjskiej. Jednak w XIII wieku imperium Sriwijaya rozpadło się na odrębne państwa.

Tymczasem do Indonezji przez indyjskich kupców został przywieziony islam. Nowa religia znalazła dom w Acehu na północnej Sumatrze i w kolejnych stuleciach rozprzestrzeniła się na w całej Indonezji. XIII i XIV wiek to czas rozkwitu Imperium Majapahit. To jawajskie królestwo założone zostało w 1292 r. i wkrótce zdominowało większość wysp Indonezji. Udało mu się między innymi odeprzeć najazdy Mongołów w XIII wieku. XIV wiek, kiedy do wybrzeży Indonezji przybyli kupcy z Europy w poszukiwaniu przypraw, rozpoczął kolonialny okres w dziejach tego kraju.